Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

 

Ogrzewanie podłogowe, zwane również ogrzewaniem promiennikowym, jest luksusowym elementem domu i popularnym trendem w nowych budynkach mieszkalnych, które koncentrują się na czystym, komfortowym, urządzonym mieszkaniu. Chociaż nie posiada zaprzeczenia, że ogrzewanie podłogowe jest najcieplejszym sposobem na ogrzanie stóp, czy jest warte dodatkowych kosztów i kłopotów? A ma możliwość wystarczy trzymać się tradycyjnych grzejników, aby ogrzać swój mieszkanie? W tym wpisie na blogu omówiono zalety i wady ogrzewania podłogowego. Zacznijmy od plusów, a następnie przejdźmy do minusów.
ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
1. ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE
Istnieją dwa rodzaje ogrzewania promiennikowego, elektryczne i wodne. Oba systemy gwarantują ogrzewanie pomieszczenia w celu obietnice równomiernego i elastycznego ogrzewania. Systemy ciepłej wody przepływają gorącą wodą poprzez rury, ażeby produkować ciepło, w trakcie gdy elektryczne ogrzewanie ogrzewa okablowanie pod podłogą w celu wytworzenia ciepła.
Tradycyjne grzejniki muszą być ogrzewane do wysokiej temperatury (między 65-75 stopni Celsjusza), ażeby z dobrym skutkiem ogrzać pomieszczenie, w trakcie gdy ogrzewanie podłogowe musi działać tylko w temperaturze 29 stopni Celsjusza lub niższej, w współzależności od wykończenia podłogi, aby ogrzać pomieszczenie – w ten sposób zużywając mniej energii i utrzymując swoje rachunki za energię na znacznie niższym poziomie.
Prócz tego grzejniki najpierw ogrzewają powietrze najbliżej nich, dlatego również pomieszczenia ogrzewane poprzez grzejniki są podatne na ,zimne miejsca”, co znaczy, że powietrze jest zimne w środku pomieszczenia i bardzo gorące w pobliżu grzejników. Promieniowanie cieplne gwarantuje ciepło z podłogi w pełnym pomieszczeniu, bez żadnych zimnych miejsc lub duszności w obszarze ogrzewanym.
Podsumowując, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które mogą sprawić, że pomieszczenie w pewnych przypadkach będzie chłodne, a w innych przypadkach zbyt gorące, ogrzewanie podłogowe nie przegrzewa się – zamiast tego osiąga pożądaną temperaturę ustawioną przez użytkownika za pomocą termostatu na ścianie.
2. Komfort PRACY
Po zainstalowaniu, ogrzewanie podłogowe nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji i jest objęte dożywotnią gwarancją. Regulator ogrzewania zagwarantuje, że ogrzewanie będzie działało w najbardziej efektywny sposób, albo automatycznie z inteligentnym termostatem WiFi, albo, o ile chcesz, z programowalnym termostatem, który można zaprogramować tak, by ogrzewanie włączało się o określonych porach, dając Kobiety i mężczyźni możliwość wyłączenia go w nocy.
3. WIĘCEJ PRZESTRZENI I SWOBODY
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można cieszyć się pomieszczeniem bez grzejników na ścianach. Dosłownie najnowocześniejsze grzejniki zajmują miejsce na ścianie, zatem wyobraź sobie swobodę kreacji ogrzewanych podłóg – możesz dekorować ściany tak, jak chcesz, aby naprawdę wyrazić swoje zdanie lub po prostu osiągnąć minimalistyczny wygląd, niezależnie od stylu.
4. WSPÓŁPRACUJE Z WSZYSTKIMI POKRYCIAMI PODŁOGOWYMI
Ogrzewanie podłogowe daje Wszyscy swobodę wytwarzania lokalu mieszkalnego tak, jak chcesz, dzięki czemu w pełni wykorzystasz przestrzeń ściany i podłogi. A Ty wciąż masz swobodę wyboru stylu podłogi, którą chcesz, ponieważ ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z laminatem, drewnem, płytkami, kamieniem, dywanami i innymi elementami.
5. BEZPIECZEŃSTWO I Wygodę
Gdy masz ogrzewanie podłogowe, nie powinieneś już przejmować się o ostre krawędzie lub gorące powierzchnie grzejników, gdy młodsi członkowie rodziny są w domu. System ogrzewania jest bezpiecznie schowany i nie nagrzewa się zbytnio.
Promieniowanie cieplne jest też znacznie lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniu, ponieważ utrzymuje ono świeże i bogate w tlen powietrze. Z drugiej strony, wysokie temperatury powodowane przez grzejniki zwiększają dyskomfort i zmniejszają poziom tlenu. Cyrkulacja termiczna od powietrza wznoszącego się do sufitu, a następnie z powrotem dostaje cały pył w kółko, co nie będzie miało miejsca w przypadku ogrzewania podłogowego.
6. prostota INSTALACJI
Ogrzewanie podłogowe jest łatwe w instalacji, zwłaszcza jeżeli już jest częścią projektu budowlanego lub remontowego. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowy wygodę sprzątania, ponieważ utrzymanie pomieszczeń w czystości jest łatwiejsze bez zakamarków i żurawi grzejników.
WADY PODGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
1. KOSZTY INSTALACJI
Przy szacowaniu kosztu instalacji, bezpieczny przedział kosztowy wynosi od 75 do 100 zł za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju systemu, który wybierzesz dla swojego mieszkania. Oprócz instalacją, cały czas należało będzie wezwać wykwalifikowanego elektryka, ażeby podłączyć system do zasilania, może to potrwać kilka godzin i może kosztować od 150 do 250 złotych.
Dlatego także, minimalny koszt to elektryk i całkowity koszt robocizny dla systemu elektrycznego od 400 PLN w współzależności od poziomu wymaganej pracy zawodowej.
Systemy wodne są w większości przypadków instalowane w fazie tworzenia i włączane do projektu budowlanego albo remontowego, zwykle za cenę dwa albo trzy razy wyższą od kosztów instalacji systemu elektrycznego.
2. CZAS INSTALACJI
Ponieważ zwykle trzeba nałożyć masę samopoziomującą na elektryczny system ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę czas niezbędny do całkowitego wyschnięcia przed ułożeniem wykładziny podłogowej – zazwyczaj jest to dzień lub dwa. Instalacja ogrzewania podłogowego na podstawie wody trwa dłużej, choć w zdecydowanej większości przypadków nie posiada to za dużego znaczenia, ponieważ zwykle jest ono instalowane jako część większego budynku albo projektu renowacji, a instalacja jest w znaczącej liczbie przypadków zakończona w ciągu tygodnia.
3. KWESTIA WYSOKOŚCI PODŁOGI
Systemy ogrzewania podłogowego zwiększają wysokość podłogi w pomieszczeniu średnio o kilka centymetrów, w zależności od wybranego systemu. Prócz tego, możesz chcieć umieścić płyty izolacyjne pod urządzeniami grzewczymi, aby zmaksymalizować potencjał w zakresie efektywności energetycznej przez gwarancję, że całe ciepło będzie rosło, a nie spadało. Płyty izolacyjne zwiększą wysokość nieco dalej, o około cal.
PODSUMOWANIE: CZY OGRZEWANIE PODŁOGOWE JEST WARTE Uwagi?
Ogrzewanie podłogowe to łatwy i energooszczędny sposób na ogrzanie lokalu mieszkalnego. Chociaż jej koszt jest wyższy niż koszt instalacji tradycyjnych grzejników, dostępne są różne opcje dopasowane do Twojego budżetu i warto dodać, że ogrzewanie podłogowe zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.

Ogrzewanie podłogowe, zwane także ogrzewaniem promiennikowym, jest luksusowym elementem lokalu i zwyczajnym trendem w nowych budynkach mieszkalnych, które koncentrują się na czystym, komfortowym, urządzonym mieszkaniu. Chociaż nie ma zaprzeczenia, że ogrzewanie podłogowe jest najcieplejszym sposobem na ogrzanie stóp, czy jest warte dodatkowych kosztów i kłopotów? A ma możliwość wystarczy trzymać się tradycyjnych grzejników, aby ogrzać swój dom? W tym wpisie na blogu omówiono zalety i wady ogrzewania podłogowego. Zacznijmy od plusów, a następnie przejdźmy do minusów.

 

ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

1. ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania promiennikowego, elektryczne i wodne. Oba systemy zapewniają ogrzewanie pomieszczenia w celu zapewnienia równomiernego i elastycznego ogrzewania. Systemy ciepłej wody przepływają gorącą wodą poprzez rury, by wytworzyć ciepło, w trakcie gdy elektryczne ogrzewanie ogrzewa okablowanie pod podłogą w celu wytworzenia ciepła.

 

Tradycyjne grzejniki muszą być ogrzewane do wysokiej temperatury (między 65-75 stopni Celsjusza), żeby z dobrym skutkiem ogrzać pomieszczenie, podczas gdy ogrzewanie podłogowe musi działać wyłącznie w temperaturze 29 stopni Celsjusza albo niższej, w zależności od wykończenia podłogi, żeby ogrzać pomieszczenie – w ten sposób zużywając mniej energii i utrzymując swoje rachunki za energię na znacznie niższym poziomie.

 

Prócz tego grzejniki najpierw ogrzewają powietrze najbliżej nich, dlatego również pomieszczenia ogrzewane poprzez grzejniki są podatne na ,zimne miejsca”, co oznacza, że powietrze jest zimne w środku pomieszczenia i bardzo gorące w pobliżu grzejników. Promieniowanie cieplne zapewnia ciepło z podłogi w całym pomieszczeniu, bez żadnych zimnych miejsc albo duszności w obszarze ogrzewanym.

 

Podsumowując, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które mogą sprawić, że pomieszczenie czasem będzie chłodne, a w innych przypadkach zbyt gorące, ogrzewanie podłogowe nie przegrzewa się – zamiast tego osiąga pożądaną temperaturę ustawioną przez użytkownika za pomocą termostatu na ścianie.

 

2. Wygodę PRACY

Po zainstalowaniu, ogrzewanie podłogowe nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji i jest objęte dożywotnią gwarancją. Regulator ogrzewania zapewni, że ogrzewanie będzie działało w najbardziej efektywny sposób, albo automatycznie z inteligentnym termostatem WiFi, lub, jeżeli chcesz, z programowalnym termostatem, który można zaprogramować tak, żeby ogrzewanie włączało się o określonych porach, dając Kobiety i mężczyźni możliwość wyłączenia go w nocy.

 

3. WIĘCEJ PRZESTRZENI I SWOBODY

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można cieszyć się pomieszczeniem bez grzejników na ścianach. Dosłownie najnowocześniejsze grzejniki zajmują miejsce na ścianie, zatem wyobraź sobie swobodę projektowania ogrzewanych podłóg – możesz dekorować ściany tak, jak chcesz, aby naprawdę wyrazić swoje zdanie lub po prostu osiągnąć minimalistyczny wygląd, niezależnie od stylu.

 

4. WSPÓŁPRACUJE Z WSZYSTKIMI POKRYCIAMI PODŁOGOWYMI

Ogrzewanie podłogowe daje Wszyscy swobodę zaprojektowania mieszkania tak, jak chcesz, dzięki czemu w pełni wykorzystasz przestrzeń ściany i podłogi. A Ty wciąż masz swobodę wyboru rodzaju podłogi, którą chcesz, ponieważ ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z laminatem, drewnem, płytkami, kamieniem, dywanami i innymi detalami.

 

pięć. BEZPIECZEŃSTWO I Wygodę

Gdy masz ogrzewanie podłogowe, nie musisz już martwić się o ostre krawędzie lub gorące powierzchnie grzejników, gdy młodsi członkowie rodziny są w lokalu mieszkalnego. System ogrzewania jest bezpiecznie schowany i nie nagrzewa się zbytnio.

 

Promieniowanie cieplne jest także znacznie lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniu, ponieważ utrzymuje ono świeże i bogate w tlen powietrze. Z drugiej strony, wysokie temperatury powodowane przez grzejniki zwiększają dyskomfort i zmniejszają poziom tlenu. Cyrkulacja termiczna od powietrza wznoszącego się do sufitu, a następnie z powrotem dostaje cały pył w kółko, co nie będzie miało miejsca w sytuacji ogrzewania podłogowego.

 

6. intuicyjność INSTALACJI

Ogrzewanie podłogowe jest łatwe w instalacji, zwłaszcza jeśli jest częścią projektu budowlanego lub remontowego. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowy komfort sprzątania, ponieważ utrzymanie pomieszczeń w czystości jest łatwiejsze bez zakamarków i żurawi grzejników.

 

WADY PODGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

1. KOSZTY INSTALACJI

Przy szacowaniu kosztu instalacji, bezpieczny przedział kosztowy wynosi od 75 do 100 złotych za metr kwadratowy, w współzależności od stylu systemu, który wybierzesz dla własnego mieszkania. Oprócz instalacją, nadal będzie trzeba wezwać wykwalifikowanego elektryka, by podłączyć system do zasilania, ma możliwość to potrwać wiele godzin i może kosztować od 150 do 250 PLN.

 

Dlatego też, minimalny koszt to elektryk i całkowity koszt robocizny dla systemu elektrycznego od 400 PLN w współzależności od poziomu niezbędnej pracy zawodowej.

 

Systemy wodne są w bardzo wielu sytuacjach instalowane w fazie budowy i włączane do projektu budowlanego lub remontowego, przeważnie za cenę dwa albo trzy razy wyższą od cen instalacji systemu elektrycznego.

 

2. CZAS INSTALACJI

Ponieważ zwykle powinno się nałożyć masę samopoziomującą na elektryczny system ogrzewania podłogowego, powinno się wziąć pod uwagę czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia przed ułożeniem wykładziny podłogowej – zazwyczaj jest to dzień lub dwa. Instalacja ogrzewania podłogowego na bazie wody trwa dłużej, choćby częściej nie ma to za dużego znaczenia, ponieważ przeważnie jest ono instalowane jako część większego budynku lub projektu renowacji, a instalacja jest częstokroć zakończona w ciągu tygodnia.

 

3. KWESTIA WYSOKOŚCI PODŁOGI

Systemy ogrzewania podłogowego zwiększają wysokość podłogi w pomieszczeniu średnio o kilka centymetrów, w zależności od wybranego systemu. Oprócz tego, możesz chcieć umieścić płyty izolacyjne pod urządzeniami grzewczymi, żeby zmaksymalizować potencjał w zakresie efektywności energetycznej poprzez pewność, że pełne ciepło będzie rosło, a nie spadało. Płyty izolacyjne zwiększą wysokość nieco dalej, o około cal.

 

PODSUMOWANIE: CZY OGRZEWANIE PODŁOGOWE JEST WARTE Uwagi?

Ogrzewanie podłogowe to łatwy i energooszczędny sposób na ogrzanie domu. Chociaż jej koszt jest wyższy niż koszt instalacji tradycyjnych grzejników, dostępne są różne opcje dopasowane do Twojego budżetu i warto być świadomym, że ogrzewanie podłogowe zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.

 

One comment on “Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

Dodaj komentarz