Masz starą instalację w mieszkaniu? Poczytaj jak ją dobrze zabezpieczyć

W Polsce stare dwuprzewodowe instalacje są cały czas bardzo powszechne. Przy tym, niektórzy mają jeszcze u siebie instalacje aluminiowe, które nie są absolutnie przystosowane do odbiorników używanych powszechnie w teraźniejszych czasach jak na przykład. komputery, czajniki elektryczne, piecyki elektryczne. Instalacje aluminiowe zostały zrobione jako dwuprzewodowe (albo czteroprzewodowe), tożsamo jak późniejsze instalacje miedziane (także starego typu). Stare instalacje odróżniają się 2 przewodami – fazowym oraz ,zerowym”. Pojęcie przewodu ,zerowego” zniknęło jednak z Polskiej nomenklatury wraz z odejściem od starych dwu lub cztero-przewodowych instalacji. Instalacje trzy i pięcioprzewodwe (z osobnymi przewodami PE i N) są w Polsce stosowane około od połowy lat 90. Wtedy też zaczęto stosować wyłączniki różnicowoprądowe, które stanowią ochronę uzupełniającą i są znakomitym środkiem chroniącym osób przed porażeniem. Zalecamy stosowanie wyłączników różnicowoprądowych jak w wielu przypadkach. Stare, nieprzepisowe instalacje powinny zostać wymienione na nowe. Natomiast praktycznie kilka instalacji mieszkaniowych w starych budynkach cały czas pozostaje niezmieniona. Pojawia się więc wiele pytań, w wypadku kiedy remont instalacji dla użytkownika nie jest możliwy:

  • Co zrobić w wypadku gdy posiadamy w mieszkaniu instalację dwuprzewodową i chcemy wymienić gniazdo (najlepiej na nowe z zaciskiem – ,bolcem” – ochronnym)?
  • Co jeśli wprowadzamy się do wyremontowanego mieszkania, w którym instalacja pozostała stara, a gniazda wymieniono na nowe (z zaciskiem ochronnym)?
  • Jak zabezpieczyć starą instalację w łazience lub kuchni bez wymiany przewodów?

Z takimi problemami aktualnie może się spotkać prawie każdy elektryk w swoim mieszkaniu albo w mieszkaniu kontrahenta. Drugi z wymienionych problemów pojawił się w moim przypadku – wprowadziłem się do mieszkania remontowanego zaledwie rok wcześniej (nie ma mowy aktualnie o kolejnym remoncie), a instalacja nie była w całości wymieniona na nową. Wymienione zostały wszystkie gniazda, część przewodów i zostały zamontowane zabezpieczenia nadprądowe stylu ,S”. Brakowało też wyłącznika różnicowoprądowego.

Każdą instalację zabezpieczamy w najlepszy metodę na jaki pozwalają nam warunki związane z bezpieczeństwem a też ekonomiczne i miłe dla oka. Każda stara instalacja powinna zostać wymieniona na nową wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami, zgodną z najnowszymi normami panującymi w Polsce. Wtedy instalacja będzie maksymalnie bezpieczna. Niestety, z różnych przyczyn nie możemy wymienić instalacji od razu i taką instalację musimy zabezpieczyć do czasu jej wymiany na nową.

GNIAZDA Z BOLCEM

Jeśli gniazdo ma zacisk ochronny to musi być on podłączony. W starych normach stosowano określenie ,zerowania” jako zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym w urządzeniach z dostępnymi szczegółami przewodzącymi. W tej chwili terminu ,zerowanie” się nie wykorzystuje, a jego miejsce zajął termin ochrony przeciwporażeniowej poprzez samoczynne wyłączenie zasilania. Tak więc, wracając do tematu, musimy podłączyć zacisk ochronny w gniazdkach. W instalacjach trójprzewodowych ,bolec” podłącza się do przewodu ochronnego, zielonożółtego. W starych instalacjach projektuje się mostek w gronie zaciskiem ochronnym a zaciskiem N, przy czym przewód ,zerowy” podłącza się do zacisku ochronnego, przenigdy odwrotnie. Wynika to z zasady ,najpierw chronimy, potem zasilamy” – w przypadku upalenia się mostka lub styku ochrona jest zachowana, a urządzenie nie ma zasilania (od razu otrzymujemy informację o awarii). Które gniazda muszą posiadać podłączony bolec? Wszystkie które go posiadają. A czy prawie każde gniazdo musi mieć bolec ochronny? Nie prawie każde – gniazda z bolcem należy koniecznie stosować w łazience, w kuchni i do urządzeń posiadających wtyczkę z zaciskiem ochronnym.

ROZDZIELNIA I ZABEZPIECZENIA

Zabezpieczenia najlepiej wymienić na zabezpieczenia nadprądowe stylu ,S”. Przede wszystkim trzeba to zrobić w sytuacji jeżeli już zainstalowane są zabezpieczenia stylu ,L”, ponieważ posiadają one jedną kluczową wadę: zmieniają swoją charakterystykę pod wpływem przepływającego prądu. Innym ważnym powodem wymiany zabezpieczeń na nowe jest większe bezpieczeństwo ich użytkowania poprzez mężczyźni i kobiety niewykwalifikowane, a także co się w zdecydowanej większości przypadków zdarza – wypalone styki w gniazdach bezpieczników. Przy wymianie rozdzielni z zabezpieczeniami musimy pamiętać, aby przewody PE, N i PEN łączyć poprzez listwy zaciskowe a nie skręcać. Skręcone przewody przegrzewają się i po dłuższym czasie eksploatacji instalacji mogą być przyczyną zaników napięcia i awarii urządzeń. Pojawia się pytanie czy zastosować wyłącznik różnicowoprądowy? To uzależniony jest od wielu czynników. Ma możliwość się jednak zdarzyć, że niektóre przewody w instalacji są wymienione na nowe trzyżyłowe (tak było u mnie) lub jest sposobność ich podmiany. Wówczas te obwody warto zabezpieczyć przez wyłącznik różnicowoprądowy.

A jak dobrać zabezpieczenia? Dobieramy je ze względu na obciążalność przewodów i jeżeli już przewody do gniazd są o przekroju 2,5mm2 to możemy je zabezpieczyć wyłącznikiem B16 albo B20 (w wypadku odbiorników takich jak lodówka). Oświetlenie wystarczy zabezpieczyć wyłącznikiem B10.

PUSZKI

W starych instalacjach stosowano powszechnie puszki podtynkowe do połączenia przewodów. O ile jest taka możliwość, powinno się je wszelkie przejrzeć i w razie potrzeby wymienić złączki. Złączki te też mogą się grzać i po pewnym czasie eksploatacji może to być przyczyną awarii urządzeń.

Te wszystkie zabiegi prowadzą do poprawienia bezpieczeństwa ludzi użytkujących instalację elektryczną, natomiast powinno się pamiętać, że starą instalację należy wymienić i zabezpieczyć zgodnie z najnowszymi przepisami, w możliwie najbliższym czasie.

2 thoughts on “Masz starą instalację w mieszkaniu? Poczytaj jak ją dobrze zabezpieczyć

  1. Z taką instalacją to nie ma żartów. Pamiętam jak w jednym mieście spłonął piętrowy ZooMarket ze zwierzętami w środku, właśnie przez wadliwą instalację. Istnieją firmy co oferują elektryka Warszawa 24h i po godzinach otwarcia wystarczyłoby pewnie się do niego zwrócić. Biedne zwierzaczki.

  2. Masakra i tragedia w jednym. Nawet sobie tego nie chce wyobrażać. A internet w telefonie każdy ma i wystarczyło elektryk Warszawa tanio i być może zwierzaczki znalazłby nowy, ciepły dom, a nie zginęły w płomieniach i męczarniach.

Dodaj komentarz